Back

Geçmişte amaçlarını gerçekleştirme fırsatı bulamamış olabilirsin. Örneğin Dgs’yi kazanmayı istemene,çok fazla çalışmana rağmen olmamış olabilir. Ya da fazla çalışmamış da olabilirsin, nedenler çok olsa da amacından vazgeçmemelisin.

DGS, 4 yıllık bir lisans programına yerleşmenin en kısa yoludur.

DGS müfredatında yer alan konular, YKS’ye kıyasla daha azdır. Sorumlu olunan dersler sadece Matematik ve Türkçedir.

YKS’de genel katılımcılar Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi mezunlarından oluşurken, DGS’de katılımcıların büyük bir bölümü meslek lisesi çıkışlıdır.

Okul puanı düşük olan bir öğrenci, sınav sistemi sayesinde disiplinli ve programlı bir çalışmayla DGS’de başarılı olabilmektedir.

YKS’de her yıl ortalama iki milyondan fazla öğrenci sınava girerken; DGS’de bugüne kadar en yüksek katılım  464 bin 281 kişi olarak gerçekleşmiştir.

YKS’de kazanma oranı daha düşükken, DGS’de kazanma oranı daha yüksektir.

Bu sene zorlu rakiplerin pes etti. Sende pes edicek misin? Aynadaki sene bir bak, sen küçüçük, profesyonel bir destekle çok şeyler başarabilisin. Daha önce neleri başarmıştın. Aynada gözlerine bakarak ‘’Başaracağım.’’ kelimesini tekrar etmelisin. Her gün…Çünkü her yeni gün yeni başlangıçları da beraberinde getirir.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI KARİYER FIRSATLARINA NASIL KATKI SAĞLIYOR ?

Günümüzde sektörü ne olursa olsun neredeyse tüm işverenler en az lisans düzeyinde diploma istiyor. Hatta bir işe kabul edilmek için sadece lisans diploması değil yabancı dil bilgisi de bekleniyor. Her yıl artan üniversite mezunu sayıları ve günden güne yükselen işsizlik oranları da ön lisans mezunlarını dezavantajlı konuma sokuyor.

Lisede veya üniversitede yeterince önem verilmeyen meslek ve bölüm seçiminin değeri mezuniyet sonrası anlaşılıyor. İş bulma sürelerinin uzaması, mesleki doyumsuzluklar ve hayat pahalılığı eğitimin ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Bu durumdaysa zamanı ve imkanı olan pek çok aday kariyerinde değişikliğe gitmenin yollarını arıyor. Dikey geçiş sınavı tam bu noktada arayışı olanların imdadına yetişiyor.

YKS’nin zorlu hazırlık sürecine zaman ve enerji ayırmak istemeyenler DGS’yi tercih ediyor. Üstelik yukarıda sıraladığımız avantajlar da DGS’nin daha akılcı bir seçenek olarak değerlendirilmesini sağlıyor. Böylece adaylar eğitimlerini 2 yıldan 4 yıla çıkartabiliyor. İsterlerse yüksek lisans programlarına ve ardından doktoraya da devam edebiliyorlar. Eğitim seviyesinin artırılması kariyer fırsatlarının da artmasını sağlıyor. Adaylar daha fazla alanda iş arayabiliyorlar.

Mülakatlara davet edilme olasılıkları da yükseliyor. Eğer aday kişisel yetkinliklerine yatırım yapmışsa, diksiyonu düzgün, sosyal becerileri ve iletişimi kuvvetliyse işe kabul olasılığı yükseliyor. Yabancı dil bilmek, teknolojiyi ve bilgisayar programlarını iyi kullanmak da işe kabul yüzdesini yükseltiyor. Dolayısıyla dikey geçiş sınavı sayesinde adaylar kariyerlerini yeniden şekillendirme fırsatını yakalayabiliyorlar.

Üstelik açık öğretim ve örgün öğretim programlarına aynı anda da devam edebiliyorlar. Yani aynı anda iki ayrı programda okuma şansı yakalayabiliyorlar.

“Bir insanı, bulunduğu mevki ile değil, göz koyduğu mevkiyle değerlendirmek gerekir.”

Tolstoy